Zalety siedzenia po turecku

05.10.2021

Pamiętasz, jak w przedszkolu nauczycielka usadzała dzieci często w siadzie skrzyżnym? Maluchy zbierały się razem, siadały, a następnie bawiły się, śpiewały czy słuchały opowieści. Już od najmłodszych lat ich ciała przyjmowały jedną z najlepszych możliwych pozycji. A teraz wyobraź sobie, że również w pracy, podczas codziennych obowiązków też możesz tak siedzieć! Wykorzystując krzesło ortopedyczne Dragonfly, nadal dbasz o swoją swobodę i elastyczność ciała.

Siedzenie po turecku - tradycja

Siedzenie w pozycji lotosu lub siedzenie po turecku niosą w sobie tradycję kilku tysięcy lat. Kształtujące się wówczas cywilizacje Wschodu, głównie Indii, były głęboko zakorzenione w naturze. Doskonale rozumiały jej wpływ na życie człowieka. Tamtejsi ludzie opracowali Ajurwedę, czyli najstarszą naukę o zdrowiu. To im zawdzięczamy również jogę, dzięki której ludzie z całego świata mogą rozciągać swoje ciała, wzmacniać je i dzięki temu wydłużać swoje życie.

Swastikasana lub Sukhasana to inaczej asana (pozycja) nazywana przez nas siadem po turecku. Jej zadaniem jest otwarcie bioder, zwiększenie ich elastyczności oraz przygotowanie ciała do pozycji lotosu. Jednak zazwyczaj zatrzymujemy się po prostu na siadzie skrzyżnym, który ma być dla nas wygodny i stwarzać miejsce do pracy. Nie zamierzamy rozciągać się bardziej, a chcemy tylko móc przyjemnie siedzieć przy biurku lub na podłodze. Warto jednak wiedzieć, jak długoletnią tradycję ma ta pozycja, a co za tym idzie, jak istotna jest dla naszego ciała.

Zalety siedzenia po turecku

Siedząc po turecku nasz kręgosłup jest wyprostowany, klatka piersiowa otwarta, a golenie ułożone równolegle do siebie. Dzięki temu całe nasze ciało jest rozciągnięte i lepiej dotlenione. Co ciekawe, idzie za tym również lepsza przyswajalność jedzenia! Tak, nie przewidziało Ci się. :) Jeśli nasz organizm jest dobrze dotleniony, to my sami lepiej trawimy. Odkryli to już starożytni, którzy nie spożywali posiłków na krzesłach przy stole, ale właśnie na ziemi, siedząc po turecku. Może więc to najwyższa pora, aby zmienić swoje nawyki i zacząć sięgać po przekąski, gdy będziemy w tej pozycji?

Ponadto siedzenie po turecku znacząco poprawia elastyczność mięśni i skóry. Mimowolnie rozciągamy je, dbając o swobodę ruchów. To o wiele lepsza opcja, niż siedzenie na zwykłych krześle, które osłabia szczególnie dolny odcinek pleców. Spędzanie większości czasu na fotelu osłabia również mięśnie brzucha i zmniejsza ruchomość bioder. Przez to możemy czuć się ociężali i obolali.

Siedzenie po turecku wpływa również na naszą postawę. Prostując kręgosłup i troszcząc się o mięśnie brzucha automatycznie wybieramy zdrowszą i korzystniejszą dla naszego ciała pozycję. Co ciekawe, będąc w siadzie skrzyżnym mamy nasze nogi blisko serca. Dzięki temu poprawiamy krążenie krwi w całym organizmie. To o wiele zdrowsza opcja, niż siedzenie na zwykłym krześle z opuszczonymi nogami.

Krzesło ortopedyczne do wygodnego siadu

A gdyby tak wykorzystać swoją wiedzę i zadbać o to, byśmy każdego dnia mogli wybierać dla siebie to, co najlepsze? W każdej chwili możemy przesiąść się z podłogi i przenieść się na wygodne, dostosowane do potrzeb naszej ciała krzesło ortopedyczne. Spróbuj wyobrazić sobie, że już nie pracujesz przy biurku będąc na sztywnym fotelu, ale jesteś na specjalnym, obrotowym krześle. Możesz przyjmować na nim dowolne pozycje, których akurat zapragnie Twoje ciało.

Ogromną zaletą takiego krzesła jest dowolność. Możemy siedzieć po turecku, po japońsku, kucając czy mając jedną nogę zgiętą, a drugą spuszczoną. Chodzi o to, by regularnie zmieniać swoje pozycje, zachowując elastyczność i siłę mięśni. Wstawanie od biurka już nie musi być problemem. Zastane dotychczas mięśnie i zamknięte biodra nagle stają się ruchome. Siedzenie po turecku na krześle koi nasze ciało, pozwala się skupić i zadbać o komfort. Tak, jak mnisi medytują w siadzie skrzyżnym, tak i my możemy pracować w tej pozycji. Będziemy zrelaksowani, ale uważni. Czy można chcieć czegoś więcej?

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl