Siedzenie a biodra

15.01.2022

Siedzenie a biodra

Siedząc na kanapie, krześle czy zwykłym fotelu biurowym zmuszamy swoje ciało do mocnego, nienaturalnego zgięcia. Problem w tym, że często nie jest to chwilowa pozycja, a sposób na spędzenie większości dnia. Często przy biurku spędzamy wiele godzin, a następnie wybieramy miększą, ale wciąż niedostosowaną do potrzeb naszego organizmu kanapę. W efekcie dochodzi do przykurczenia torebki stawowej. Jeśli zawczasu nie zaczniemy dbać o prawidłową postawę ciała, w przyszłości możemy spodziewać się niemiłych konsekwencji.

W czasie długotrwałego siedzenia w jednej pozycji na tradycyjnym krześle dochodzi do napięcia okolicznych tkanek miękkich, ograniczenia ruchomości, a w konsekwencji niewłaściwego odżywienia stawów biodrowych. A dodatkowo przykurcz torebki stawowej w biodrze jest zwykle związany z pogorszeniem rotacji wewnętrznej oraz zewnętrznej. Proszę zwrócić uwagę, że stawy biodrowe mają dużą ruchomość, a my na co dzień rzadko kiedy korzystamy z niej w pełni. W efekcie w przyszłości możemy spodziewać się zwyrodnień. I choć brzmi to nieprawdopodobnie, warto zastanowić się, w jakiej pozycji zwykle spędzamy czas. Jadąc w samochodzie, siedzimy. Pracując, również. Często w ciągu dnia w ogóle nie spacerujemy i nie wykonujemy treningów. Nasze biodra są nieustannie obciążone, a my nie przynosimy im wytchnienia.

Jak zadbać o biodra ?

Biorąc pod uwagę cały narząd ruchu człowieka, to właśnie stawy biodrowe najszybciej ulegają degeneracji. Dlatego warto o nie zadbać już teraz! My znamy się przede wszystkim na prawidłowym siedzeniu, dlatego o nim chcielibyśmy opowiedzieć.

Najważniejszy dla utrzymania zdrowia bioder jak i całego ciała jest korzystanie z niego w pełnym zakresie, w miarę swoich możliwości. Pamiętając, że biodra mają szeroki zakres ruchu, długotrwałe siedzenie na tradycyjnym krześle nie jest dobrym pomysłem, ponieważ ruch nóg jest bardzo ograniczony (najczęściej jest to jedna pozycja; zgięcie ciała w biodrach i kolanach pod kątem 90 stopni). Taka pozycja nie pozwala na żaden ruch w obrębie miednicy. Doprowadza do przykurczu mięśni zginających staw biodrowy, co wpływa niekorzystnie także na inne elementy narządu ruchu. Dodatkowo mamy tendencję do zjeżdżania po oparciu, co powoduje nadmierny długotrwały ucisk na kość ogonową i jej degenerację.

Naszą misją jest przypominanie o naturalnym dla ludzi sposobie siedzenia, czyli takim jaki towarzyszył ludziom zanim wymyślono krzesła i towarzyszy teraz dzieciom w pierwszych latach życia. Jest to siedzenie na podłodze. Pełen wachlarz ruchu bioder gwarantowany, od przykucu, po siad klęczny czy siad skrzyżny. Proszę zwrócić uwagę, że nie wytrzymamy długo w jednej pozycji siedząc na podłodze. I właśnie o to chodzi, mamy zmieniać pozycje mniej więcej co kilkanaście minut. Dawniej ludzie siedzieli na ziemi (po turecku, po japońsku czy w przysiadzie), wspinali się po skałach, drzewach, a wszystko to sprawiało, że stawy biodrowe pracowały w dużym zakresie ruchu, i nie potrzebna był ortopedia... W dzisiejszych czasach warto zwrócić uwagę w jaki sposób traktujemy nasze ciała, co one właściwie lubią ? Co wybierzesz: tkwienie w bezruchu w jednej pozycji przez cały dzień, czy możliwość wiercenia się na różne sposoby i korzystanie z tego co nam natura dała.

Krzesło biurowe Dragonfly daje nam możliwość siedzenia jak na podłodze a jednocześnie korzystanie ze zorganizowanej przestrzeni na biurku. Mamy możliwość regulowania wysokości siedzenia odpowiednio do wysokości biurka w zależności od wybranej pozycji siedzenia (pilnujemy, aby łokcie były na wysokości biurka). W każdej chwili możemy opuścić nogi i usiąść jak na stołku, nogi razem lub okrakiem jak na koniu. Dzięki temu dbamy o zachowanie elastyczności i sprawności ruchowej naszego ciała, i o to chodzi.

Zdrowe biodra

Biodra są jednym z ważniejszych elementów układu kostnego naszego ciała gdyż łączą górną część ciała z dolną, więc mają wpływ na całe ciało.

Pozycje rozciągające siedzenia jak np. po turecku, po japońsku czy w przykucu pozwalają nam pozbyć się ograniczeń ruchomości, które w mniejszym lub większym stopniu posiada praktycznie każdy z nas. Dobrym przykładem na to jak ważne jest korzystanie w pełni z ruchomości stawów biodrowych jest ich wpływ na mięśnie zginaczy biodra, które w wyniku siedzenia na tradycyjnym krześle szczególnie szybko ulegają usztywnieniu i osłabieniu. Nawet najmniejsze ograniczenie ich elastyczności niesie ze sobą konsekwencje nie tylko dla stawu biodrowego, ale również dla naszego chodu. Zdrowy staw ma co najwięcej 15 stopni wyprostu i praktycznie w całości wykorzystujemy go w chodzie. Więc nawet niewielkie jego ograniczenie będzie wpływało na chód, gdzie stopa nie ma możliwości prawidłowego przetoczenia po podłożu, krok staje się krótszy, a ruch wyprostu może przenosić się na kręgosłup, przeciążając jego struktury.

Zachęcamy do przyjrzenia się swojemu ciału, a szczególnie biodrom. Czy są szczęśliwe, czy możesz swobodnie korzystać w pełni z ich ruchomości ? 

Wszystkiego dobrego!

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl