Siedzenie po turecku

Siedzenie po turecku – jakie korzyści zdrowotne może przynieść?

 

kobieta siedzi na krześle po turecku, dragonflychair

Według badań przeciętny Polak spędza około 8-9 godzin dziennie w pozycji siedzącej. Nie jest to zaskakujące, gdy weźmiemy pod uwagę nasze codzienne czynności, takie jak praca przy komputerze, jazda samochodem czy oglądanie telewizji. Problem polega jednak na tym, że nasze ciało nie jest przystosowane do znoszenia długotrwałego obciążenia spowodowanego przyjmowaniem pozycji statycznej. W jaki więc sposób poprawić funkcjonowanie stawów i zwiększyć zakres ich ruchów? To proste – wystarczy zmienić sposób siedzenia. 

Skąd nazwa siedzenie „po turecku”?

Siedzenie po turecku jest dość powszechnym zwyczajem w wielu krajach azjatyckich, choć najprawdopodobniej nasi przodkowie podpatrzyli go właśnie u Turków. Ich styl ubierania, na który składały się luźne szaty i szerokie spodnie, zapewniały im duży komfort siedzenia w takiej pozycji, podczas gdy Europejczycy w uszytych z grubych tkanin strojach nie mieli już takiej swobody ruchów i przez to więcej czasu spędzali na krzesłach. Mieszkańcy Turcji mieli też do swojej dyspozycji wygodne dywany i miękkie, ozdobne siedziska, które pomagały im w codziennym relaksie, a w państwach europejskich odgrywały zdecydowanie inną rolę – dekoracyjną. Oprócz tego najczęściej przemieszczali się konno, więc zwyczaj siadania czy jedzenia na podłodze ze skrzyżowanymi nogami wynikał również ze względów praktycznych.

Dlaczego warto siedzieć po turecku?

siad i powstanie po turecku

Z punktu widzenia ergonomii siedzenie jest jednym z najlepszych sposobów wykonywania pracy czy spędzania wolnego czasu, jednak nie wszystkie przybierane podczas tych czynności pozycje są sobie równe. Tą, która bije każdą inną na głowę, jest pozycja siadu skrzyżnego, polegająca na siedzeniu ze skrzyżowanymi nogami i dłońmi umieszczonymi na udach. Jak się okazuje, to właśnie siedzenie po turecku wydaje się być najkorzystniejszym rozwiązaniem dla naszego zdrowia.

 

Dlaczego najkorzystniejszy?

Wspiera prawidłową postawę ciała

Postawa ciała jest niezwykle ważna dla zachowania dobrego stanu zdrowia. Poprawna sylwetka nie tylko ogranicza ryzyko kontuzji, ale również zmniejsza nadmierne obciążenie stawów i mięśni, co może powodować ich bolesność i szybszą degenerację. Siedząc ze skrzyżowanymi nogami automatycznie korygujemy swoją postawę poprzez wyprostowanie kręgosłupa oraz ściągnięcie ramion do tyłu. Co więcej, gdy siedzimy po turecku obciążamy też miednicę, a ta, dzięki swej budowie, idealnie sobie z tym radzi.

Poprawia elastyczność ciała

Inną korzyścią wynikającą z siedzenia ze skrzyżowanymi nogami jest zwiększenie elastyczności mięśni i skóry. Długotrwałe siedzenie w klasycznej pozycji, np. przy biurku lub na kanapie prowadzi do osłabienia i bólu dolnego odcinka kręgosłupa, który może mieć duży wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. W konsekwencji mięśnie brzucha stają się słabsze, a biodra coraz bardziej sztywne i twardsze. Siedzenie po turecku sprawia, że ciało staje się silniejsze i bardziej elastyczne, co pomaga zapobiegać wielu chorobom. Może to też wyjaśniać, dlaczego Turcy, wykonujący większość czynności dnia codziennego w pozycji siadu skrzyżnego niemal w ogóle nie cierpią z powodu chorób bioder czy dysfunkcji dolnej części pleców.

Poprawia krążenie krwi

Siedzenie ze skrzyżowanymi nogami wpływa również na poprawę krążenia krwi, usprawniając pracę naszego serca. W czasie przyjmowania tej pozycji krew łatwiej przepływa przez całe ciało, w przeciwieństwie do siedzenia na krześle, gdy nogi znajdują się poniżej poziomu serca. Dobrze funkcjonujący układ krążenia sprzyja prawidłowemu działaniu wszystkich narządów naszego organizmu. Dlatego też siedzenie po turecku jest szczególnie zalecane osobom z różnymi problemami krążenia.

Wspomaga utratę wagi

Jeśli obecnie chwalisz sobie kawę za wsparcie układu pokarmowego, zamiast tego postaw na siedzenie w siadzie skrzyżnym. Regularne przyjmowanie tej pozycji korzystnie wpływa na układ trawienny, ponieważ zwiększa tempo metabolizmu i wspomaga pracę jelit. Dzięki temu można uznać ją za ciekawą propozycję wspomagającą proces odchudzania.

Może przedłużyć życie

Prawdopodobnie trudno będzie Ci w to uwierzyć, ale zdolność do przejścia z pozycji stojącej do siadu skrzyżnego może być również dobrym wskaźnikiem ogólnego poziomu śmiertelności. Badanie opublikowane w European Journal of Preventive Cardiology wykazało, że osoby, które nie były w stanie wstać z podłogi i powrócić do pozycji siedzącej bez żadnego wsparcia były bardziej narażone na ryzyko przedwczesnej śmierci niż te, które nie miały z tym większych trudności. Innymi słowy, siadanie po turecku jest jedną z tych rzeczy, które warto regularnie praktykować, ponieważ może Ci wyraźnie pomóc wydłużyć życie. 

Uspokaja umysł

Wspominaliśmy już, że siedzenie po turecku ma korzystny wpływ na pracę naszego organizmu. Szczególnie dobrze oddziałuje także na stan psychiczny, ponieważ jak dowiódł doktor Paul Delvaux uspokaja umysł oraz pomaga zwalczyć stres i lęk. Siedząc ze skrzyżowanymi nogami po pracowitym dniu warto też zadbać o głębokie i spokojne wdechy i wydechy. Dzięki temu nasze ciało i umysł będą w stanie jeszcze szybciej się zregenerować.

 

 

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl